ישי סימון, אמן חימר, המתמחה ביצירת כלים יחודיים מחרס לעיצוב הבית, הציג בפנינו את הסיפור מאחורי יצירתו וחשף אותנו לתהליך המורכב של יצירת כלי חרס. החיבור בין עוגן קרמיקה לישי סימון החל ב-2009 במהלך טיול בדרום אמריקה והמשיך במרוצת השנים לשיחות על כיורי אמבטיה מחרס בעבודת יד ועל גלזורות מיוחדות. "הצורה של כלי קרמיקה, הצבעים והמרקמים של המוצר המוגמר היא שמניעה את היצירתיות ואת תהליך היצירה שלי שוב ושוב. אני אוהב לעבוד על האובניים, לחקור תנועות שונות בחומר, לשרוף שריפות מיוחדות, לנסות התכות ושילובי צבעים שונים ובכך ליצור את המוצר האמורפי המושלם”.

ישי מספר "מאז שהייתי ילד צעיר בבית הספר היסודי, הרגשתי חיבור לחומר. המחשבות, הרעיונות והתחושות במהלך תהליך יצירת קרמיקה מחומר הובילו אותי למקום פנימי של שקט. כך שלאחר מספר שנים בהן למדתי לעומק את רזי המקצוע, הדרכתי ושיתפתי מנסיוני, החלטתי לפתוח סטודיו משלי שבו אוכל לחלוק את הידע הייחודי שלי עם מספר גדול של אנשים. כך נולד למעשה סטודיו NAIIM POTTERY. במהלך עבודתי בסטודיו מצאתי מקום שנותן לכל כך הרבה אנשים מיוחדים מהות, צבע ודרך של ביטוי עצמי שכל כך חשובה להם באמצעות יצירת כלי קרמיקה מחומר. החל מקבוצות קרמיקה של ילדים, בני נוער, מבוגרים, קשישים, ילדים אוטיסטים ועד אוכלוסיות מיוחדות איתן אני עובד באמצעות תרפיה באמנות".

בסטודיו NAIIM POTTERY ישי מייצר מגוון כלי קרמיקה אשר משמשים לשימושים שונים, בחרנו להתמקד איתו בתהליך יצירת כיורי רחצה לאמבטיה כיוון שתהליך הייצור שלהם הוא המורכב מכולם. "תהליך הייצור של כיורי האמבטיה הצבעוניים בעבודת יד מתחיל בלישת החומר כשהוא רך, לאחר מכן אני זורק את החומר על האובניים ומייצב אותו בכדי ליצור את הצורה הבסיסית של הכיור הנדרש. ממתין מספר שעות או ימים (תלוי במזג האוויר) בכדי שהחומר יהיה יציב דיו, הופך אותו ומגלף בעבודת יד את הכיור לצורתו הסופית. נותן לכיור מספר ימים להתייבש לגמרי ומכניס אותו לשרפה קרמית בתנור מיוחד בטמפרטורה של כ-950 מעלות צלזיוס ולשריפה של כ-12 שעות. לאחר השרפה הראשונית מתחיל תהליך הצביעה והכנסת הגלזורה. ניתן להשתמש במבחר גדול של גלזורות ייחודיות על מנת לייצור כיורים מונחים לאמבטיה, אך לכל גודל כיור, גלזורה וצבע יש את הטכניקה השונה המתאימה לו. לאחר הבחירה בטכניקה המתאימה, אני שורף שוב את הכיור הצבעוני לטמפרטורה של 1,220 מעלות צלזיוס ובכך הוא נעשה חלק למגע, צבעוני, אטום ומוכן להתקנה”.

ניתן להתקין כיורים לאמבטיה באופנים שונים אך לכל סוג התקנה יש תהליך ייצור המאפיין אותה, עיקרם: כיורים בהתקנה תחתונה, כיורים חצי מונחים, כיורים מונחים וכיורי משטח. ישי בחר להתמקד בכיורים המונחים בהן הגלזורות הייחודיות שבהם הוא משתמש באות לידי ביטוי בצורה הטובה ביותר: "הכיורים הצבעוניים הם ממוצרי העלית שאני מייצר, כל אחד מקורי, יחיד ומיוחד. הכיורים עוברים תהליך מורכב וארוך של יצירה, צביעה ושריפה. כך שהם הופכים כל משטח למיוחד”.

ישי מייצר כיורים בצבעים שונים ובצורות סימטריות וא-סימטריות אך הדבר שמייחד את עבודתו הוא העובדה שכל כיור המיוצר תחתיו הינו יחיד במינו מכיוון שכל הכיורים נעשים בעבודת יד. כמו כן, הכיורים מוגבלים לגודל של עד 60 ס"מ, אך עם זאת ניתן לייצר כמעט כל צורה העולה על דמיונכם. יחודיות הכיורים, תהליך העבודה הארוך והמורכב והגלזורות הייחודיות מביאים לכך שמחירי הכיורים מתחילים מכ-3,000 ש"ח לכיור.

אם אהבתם את התמונות ואת תהליך היצירה אתם מוזמנים להיכנס לאתר של סטודיו NAIIM POTTERY לראות עבודות נוספות.

אם לא, ישנם כיורי רחצה קונבנציונלים רבים אשר מהם תוכלו להתרשם בקישור הבא.

 

עקבו אחרי ישי סימון סטודיו NAIIM POTTERY by Yishai Simon בפייסבוק.

עקבו אחרי ישי סימון סטודיו NAIIM POTTERY by Yishai Simon באינסטגרם.