דירות קטנות הפכו למוצר מבוקש ברב הערים היקרות בעולם וגם אצלנו כאן ישראל. ככל שמחירי הדיור הולכים ומאמירים, אנו נחשפים לביקוש הולך וגואה לדירות מסוג הזה, החל מכאלו המשלבות חללים משותפים כגון מטבח, סלון, בסגנון WE-LIVE ועד למיקרו דירות המשלבות בתוכם את כל הפונקציות ההכרחיות וגודלם הממוצע הינו סביב ה-30 מ"ר. 

תכנון דירות קטנות במיוחד הינה משימה מאתגרת, האתגר הוא לייצר סלון, מטבח, חדר שינה וחדר רחצה אשר נעים לשהות בהם בנוחות לאורך זמן. בכדי לעשות זאת בהצלחה, יש להפגין יצירתיות בתכנון לצד היכרות מעמיקה עם עולם המוצרים המתאימים במיוחד לדירות קטנות, כאלו המאפשרים ניצול מקסימלי של המקום והמרחב. בשביל לייצר את המדריך הזה חיפשנו מישהו שמתמחה בעיצוב ותכנון דירות קטנות ויוכל לשתף אותנו בטיפים החשובים ביותר. אמרתם דירות קטנות ? אמרתם עדי בן דוד.

עדי בן דוד, הבעלים של משרד העיצוב end-to-end, הוא מעצב פנים מזן קצת אחר, עד לפני מספר שנים הוא עוד הריץ וניהל פרוייקטים מורכבים בעולם ההייטק. וכיום, הוא דוגמא קלאסית לאדם שקיבל לימונים והוציא מהם לימונדה שהובילה לשינוי מסלול הקריירה. סקרנים ? גם אנחנו הסתקרנו לשמוע את הסיפור שלו.

"רכשתי דירה להשקעה, הדירה הייתה בגודל של כ-95 מ"ר, מוזנחת, בקומה גבוהה וללא מעלית. משפחות וזוגות צעירים לא טרחו בכלל להגיע לראות את הדירה ומצאתי את עצמי עם דירה ריקה ללא ביקוש. היה ברור לי שגם אם אשקיע משאבים רבים בהחלפת קרמיקה או התקנת פרקטים הביקוש לדירה עדיין יהיה נמוך. בדיקה מעמיקה יותר שביצעתי גילתה שיש מחסור גדול בדירות קטנות באזור. הבנתי שעל מנת להפוך את הנכס לאטרקטיבי יותר יש לבצע תכנון מחדש של הדירה ולחלק אותה למספר דירות קטנות יותר ועל ידי זה להפוך את הדירה לאטרקטיבית יותר בעיני שוכרים צעירים אשר לא מפריע להם לטפס מספר קומות ברגל. 

מאז, מצאתי את עצמי עוזר לבעלי דירות נוספים שנתקלו בבעיה דומה לשלי. ב-2015 פתחתי את הסטודיו שלי וכיום תחום המומחיות שלי הוא בתכנון וחלוקת דירות קטנות. בין אם מדובר על בעלי דירות שמעונינים לפצל את הדירה שלהם ובין אם מדובר על זוגות שהתגרשו ורוצים לחלק את הדירה שלהם מחדש כשלנגד עיניהם עומדת טובת הילדים ושמירה על ההון המשפחתי" (כדאי לכם לקרוא - פוסט מקורי ויצירתי במיוחד).

אז לפני שאנחנו צוללים לטיפים עצמם, חשוב להבין שלא כל דירה מתאימה לחלוקה לדירות קטנות, על מנת לבחון את היתכנות חלוקת הדירה, יש להכיר את המבנה התכנוני שלה (תסריט דירה יענה על חלק גדול מהשאלות ברב המקרים), לראות איפה יש עמודים תומכים (לא ניתן להרוס אותם), היכן עוברים קווי הביוב (לא ניתן להזיז אותם), לוודא שנוכל להעניק לכל דירה פתחי אויר ראויים וכו'. בקיצור, פאזל מאתגר, כחלק משרותי התכנון שעדי בן דוד מציע הוא נותן ייעוץ מקצועי בהיתכנות חלוקת הדירה עוד בטרם רכישתה.

 

טיפים לעיצוב ותכנון דירות קטנות:

 • בחירה באריחי קרמיקה גדולים לריצוף הסלון תקנה לדירתכם ובפרט לדירה קטנה מראה מרווח יותר.

 • היפטרו מחפצים מיותרים הם יוצרים תחושת עומס, ההגדרה לחפץ מיותר היא: חפץ שלא השתמשתם בו מעל לשנה וחדל להסב לכם אושר.

 • בחירת גוונים בהירים וניטרליים לקירות יהוו רקע רגוע לכל פריט בחלל.

 • בחירת דלתות פנים בגוון לבן או זהה לגוון הקירות, תקטין חסימה ויזואלית ותוסיף להרמוניה העיצובית.

 • שימוש בריהוט חכם ודינמי כמו מיטה זוגית המתקפלת לקיר, כסאות אוכל מתקפלים או נערמים, שולחן אוכל הנשלף ממגירת המטבח ועוד, יפנו לכם שטח רצפה יקר ברחבי הדירה שתוכלו לנצל לשימושים נוספים.

 • חלוקת החלל באמצעות ארון דו צדדי או מחיצת הזזה במקום קירות קבועים, תאפשר לכם לחסוך מקום ותייצר עבורכם דירה אוורירית עם גמישות גבוהה.

 • תכננו את פונקציות המטבח בסדר נכון, מקרר - כיור - כיריים, כשהכיור נמצא בין המקרר לאיזור הכיריים וכן הקפידו להקצות בין הפונקציות השונות משטח עבודה שלא יפחת מ 60 ס"מ.

 • הגדילו את כמות האור, דירה מוארת תספק תחושה של חלל גדול יותר ולכן מעבר לתאורה טבעית הנוצרת באמצעות חלונות הדירה,  ההמלצה היא להאיר את הדירה בתאורה תקרתית חזקה אשר תספק תחושה של חלל גדול יותר ולייצר חמימות ואווירה באמצעות שימוש בגוף תאורה תלוי מעל לפינת האוכל, או מנורה עומדת בצד החדר.

 

טיפים לעיצוב ותכנון חדרי רחצה קטנים:

 • בחירה במיכל הדחה סמוי דק (8 ס"מ), לצד שימוש באסלה תלויה קצרה (48 ס"מ), מהווים פוטנציאל לחסכון של כ-10-13 ס"מ בממוצע לעומת שימוש במיכל הדחה סמוי ואסלה תלויה בעלי גודל סטנדרטי.

 • אסלת המונובלוק הקצרה ביותר שקיימת בשוק היא באורך 61 ס"מ כ-7 ס"מ קצרה יותר ממונובלוק סטנדרטי.

 • שימוש בברז קיר (לעומת ברז שיוצא מהמשטח) חוסך לנו לרב בין 7-10 ס"מ מעומק המשטח.

 • מומלץ למקם ברזים שיוצאים מהמשטח בשעה 1-2 של הכיור (ולא מאחוריו) ועל ידי כך לחסוך כ-7-10 ס"מ מעומק המשטח.

 • השתדלו לבחור בכיורי רחצה בעלי שפה דקה במיוחד, בבחירה זו יש פוטנציאל לחסכון של כ-6-8 ס"מ בממוצע לעומת שימוש בכיורים בעלי דופן סטנדרטית.

 

טיפים שמנפצים מיתוסים:

חדרי אמבטיה קטנים = אריחי קרמיקה גדולים

בניגוד לדעה הרווחת שלחדרי רחצה קטנים מתאימים אריחי קרמיקה קטנים, ההמלצה הפרקטית שלנו היא להשתמש באריחי קרמיקה גדולים בכדי למזער את כמות הרובה בחדר האמבטיה. רובה הנה חומר המילוי שקיים בין אריח לאריח, תפקידה הוא לאטום את המרווחים שנוצרו בין האריחים. חסרונה טמון בעובדה שהיא רגישה לרטיבות ובהעדר אוורור מספק היא נוטה להשחיר ולצבור עובש. בחירה באריחי קרמיקה גדולים, מצמצמת את כמות הרובה בחדר האמבטיה ומעניקה לו מראה נקי ורענן לאורך זמן. הדבר חשוב במיוחד כאשר מדובר בדירות קטנות ומחולקות אשר לרב יהיו בהם פחות פתחי אוורור מדירות גדולות יותר.

 

כיור מטבח חכם למטבחים קטנים

אם אתם מתכננים לשים מתקן ייבוש כלים על השייש, אז כדאי לכם לשקול להשתמש בכיור מטבח טורנדו של חברת FOSTER האיטלקית. יתרונו הגדול של הכיור' נעוץ בעובדה שהוא הכיור היחידי אשר משלב בתוכו מנשא ייבוש כלים אינטגרלי לצד קרש חיתוך מסיבי אשר חוסך לנו מקום על השייש.המנשא גדול מספיק בשביל לשרת אותנו ביום יום לצד שטיפת כלים סטנדרטית וכשאנו זקוקים לשטיפת כלים גדולים כתבניות, ניתן להזיז את המנשא ולרחוץ את הכלים בקלות ובנוחות.

 

לסיכום, תכנון ועיצוב דירות קטנות הוא אומנות אשר דורשת מיומנות גבוהה המצריכה שליטה במכלול פתרונות ייעודיים. החל מהכרת אופי התשתיות, ועד למיומנות גבוהה בבחירת המוצרים והגוונים הנכונים אשר יהפכו את הדירה לנעימה ומרווחת במיוחד. אם אתם צמאים למידע נוסף, אתם מוזמנים להיכנס לאתר האינטרנט של סטודיו END TO END בו תוכלו להתרשם מבלוג עשיר אשר מכיל בתוכו מגוון ניתוחי מקרה של דירות שפוצלו בהצלחה. ואם אתם זקוקים למידע קצת יותר פרטני ואישי אתם מוזמנים ליצור קשר טלפוני ישירות מול עדי 0544-790-760.

 

אין באמור במאמר זה להוות ייעוץ משפטי/המלצה לביצוע חלוקה/פיצול דירה בניגוד ללשון החוק. אלא, להציג את האפשרות לתכנון דירות קטנות ביעילות.